DK-QSA06-20-100-2BE-3-500|Light Beam Grid|DADISICK
group name
Multi-sided access protection DK-QSA series
model
DK-QSA06-20-100-2BE-3-500
Paramtents
  • Contains: The floor stand columns and mirror columns
  • Detection distance: 30-20000mm
  • Beam spacing: 20mm
  • Number of optical axes: 6
  • Protection height: 100mm
  • 2 Safety outputs (OSSD): 2 PNP
  • Interface plug: Equipped with 7-pin M16 cable connector
Briefing
Beam spacing: 20mm
Number of optical axes: 6
Protection height: 100mm
Safety Curtain outputs (OSSD): 2 PNP
Detailed
Product model
Standard configuration
DK-QSA series light beam grid
Light beam grid form
One receiver, one transmitter, two data lines, two floor stand columns, and two set expansion screw
Features
Resolution ratio
20mm
Check the accuracy
28mm
Number of beams
6
Pretection height
100mm
Overall dimension
51mm*35mm*L,L is the length of emitter and receiver.
Detection distance
30-6000mm;30-45000mm
Housing material
Metal shell
Aluminium
Lens front screen material
Acrylic
Upper and lower cover materials
ABS reinforced nylon PA66+30% GF
Synchronization
Consumption current
≤200mA
Output mode
2  PNP, with current of 500mA and voltage below 1.5V, polarity, short circuit and over-cutting protection
Output status
ON (receiving indicator green light)
Indicator light
Wavelength
850nm
Type of light
Infrared light (NIR), invisible
Function
Performance data
Protection circuit
Short circuit protection
Supply voltage
Overvoltage protection
Maximum current consumption
24VDC,-20...20%
Fuse
150mA
Environmental data
Protection grade
IP65
Resistance to ambient light
Ambient temperature
Working temperature: - 10~+40 ℃ (but not frozen), storage temperature: - 25 -+55 ℃
Ambient humidity
Working time: 35~85% RH, saving time: 35~95% RH
Output
Number of safe output circuits (OSSD)
2-circuit
Type
Safety circuit output circuit OSSD
Minimum switch voltage high
18V
Minimum switch voltage low
2.5V
Typical switching voltage
22.5V
Voltage type
DC
Maximum current load
380mA
Load inductance
two thousand
Load capacity
zero point three
Maximum residual current
0.2mA
Typical residual current
0.002MA
Voltage drop
1.5V
Safety switch output 1
Connection pin 4, WHITE OSSD1
Switching element
Transistor PNP
Safety switch output 2
Connection pin 5, GREEN OSSD2
Switching element
Transistor PNP
Electrical interface
Number of interfaces
2 (receiver and transmitter)
Type
M16 connector, 7-pin
Interface metal
Copper nickel plating
Plug material
kirsite
Rated current (A)
5A
Contact DC(AC V)
Φ1*5
working voltage (AC V)
500V
pressurization (AC V)
1500V
contact resistance
5MΩ
insulation resistance
2000MΩ
Allowable typical conductor section
0.25m㎡
Maximum link cable
100M
Maximum allowable carrying current
4.9A
Cable material
PVC
Shielding
shielded
Basic data
Floor stand columns model
QSA-01
Shell material
Aluminium alloy
Mounting material
Iron plate 10mm
Disc material
Iron plate 6mm
Top cover material
Iron plate 2mm
Mirror height
500mm, customizable from 30-4000mm
Mirror material
Acrylic 2mm
Basic data
Mirror columns model
QSA-02
Shell material
Aluminium alloy
Mounting material
Iron plate 10mm
Disc material
Iron plate 6mm
Top cover material
Iron plate 2mm
Mirror height
Mirror material
Glass 4mm