DK-QSA46-20-900-2BE-2-1300|Safety-Light-Grids|DADISICK
model
DK-QSA46-20-900-2BE-2-1300
  • Detection distance: 30-20000mm
  • Beam spacing: 20mm
  • Number of optical axes: 46
  • Protection height: 900mm
Briefing
Beam spacing: 20mm
Number of optical axes: 46
Protection height: 900mm
Safety Curtain outputs (OSSD): 2 PNP
Detailed
Product model
Standard configuration
DK-QSA series safety-light-grids
Safety-light-grids form
Resolution ratio
20mm
Check the accuracy
28mm
Number of beams
46
Pretection height
900mm
Overall dimension
51mm*35mm*L,L is the length of emitter and receiver.
Upper and lower cover materials
ABS reinforced nylon PA66+30% GF
Synchronization
Consumption current
≤200mA
Output mode
2  PNP, with current of 500mA and voltage below 1.5V, polarity, short circuit and over-cutting protection
Maximum current consumption
24VDC,-20...20%
Fuse
150mA
Ambient temperature
Working temperature: - 10~+40 ℃ (but not frozen), storage temperature: - 25 -+55 ℃
Ambient humidity
Working time: 35~85% RH, saving time: 35~95% RH
Minimum switch voltage high
18V
Minimum switch voltage low
2.5V
Typical switching voltage
22.5V
Maximum current load
380mA
Maximum residual current
0.2mA
Typical residual current
0.002MA
Voltage drop
1.5V
Rated current (A)
5A
working voltage (AC V)
500V
pressurization (AC V)
1500V
contact resistance
5MΩ
insulation resistance
2000MΩ
Maximum allowable carrying current
4.9A
Mounting material
Iron plate 10mm
Disc material
Iron plate 6mm
Top cover material
Iron plate 2mm
Mirror height
1300mm, customizable from 30-4000mm
Mirror material
Acrylic 2mm
Basic data
Mirror columns model
QSA-02
Mounting material
Iron plate 10mm
Disc material
Iron plate 6mm
Top cover material
Iron plate 2mm
Mirror height
Mirror material
Glass 4mm