DK-QM312-2.5-777.5-2BA|Small Safety Light Curtain|DADISICK
model
DK-QM312-2.5-777.5-2BA
  • Detection distance: 0.3-3M
  • Beam spacing: 2.5mm
  • Number of optical axes: 312
  • Protection height: 777.5mm
Briefing
Beam spacing: 2.5mm
Number of optical axes: 312
Protection height: 777.5mm
Products series
DK-QM series small safety light curtain
Small safety light curtain kit
Features
Beam gap
2.5mm
Detect accuracy
3.75mm
Quantity of beams
312
Operation range
777.5mm
Product size
36mm*36mm*L,L is the length of emitter and receiver.
Upper and lower cap materials
ABS reinforced nylon PA66+30% GF
Synchronization
Current consumption
≤200mA
Output mode
2  PNP, with current of 500mA and voltage below 1.5V, polarity, short circuit and over-cutting protection
Maximum current consumption
24VDC,-20...20%
Fuse
150mA
Ambient air temperature
Operation temperature: - 10~+40 ℃ (but not frozen), storage temperature: - 25 -+55 ℃
Ambient relative humidity
Operating: 35~85% RH, storage: 35~95% RH
Maximum switch voltage
18V
Minimum switch voltage
2.5V
Standard switching voltage
22.5V
Maximum current load
380mA
Maximum residual current
0.2mA
Standard residual current
0.002MA
Voltage drop
1.5V
Available typical conductor section
0.25mm²
Maximum load of cable
4.9A