DK-QM322-10-3210-2BB|Safety Curtains for Industry|DADISICK
group name
High-precision safety light curtain DK-QM series
model
DK-QM322-10-3210-2BB
  • Detection distance: 0.3-6M
  • Beam spacing: 10mm
  • Number of optical axes: 322
  • Protection height: 3210mm
Briefing
Beam spacing: 10mm
Number of optical axes: 322
Protection height: 3210mm
Safety Curtain outputs (OSSD):2 PNP
Detailed
TECHNICAL DATA
Product model
Products series
DK-QM series safety curtains for industry
Safety curtains for industry kit
Features
Beam gap
10mm
Detect accuracy
15mm
Quantity of beams
322
Operation range
3210mm
Product size
36mm*36mm*L,L is the length of emitter and receiver.
Housing material
Metal casing
Aluminium
Lens front panel
Acrylic
Upper and lower cap materials
ABS reinforced nylon PA66+30% GF
Synchronization
Current consumption
≤200mA
Output mode
2  PNP, with current of 500mA and voltage below 1.5V, polarity, short circuit and over-cutting protection
Output status
ON (receiving indicator green light)
Indicator lamp
Wave length
850nm
Type of emitter
Infrared light (NIR), invisible
Function available
Performance data
Circuit protection
Short circuit protection
Voltage protection
Overvoltage protection
Maximum current consumption
24VDC,-20...20%
Fuse
150mA
Environmental data
IP degree of protection
IP65
Resistance to ambient light disturbance
Ambient air temperature
Operation temperature: - 10~+40 ℃ (but not frozen), storage temperature: - 25 -+55 ℃
Ambient relative humidity
Operating: 35~85% RH, storage: 35~95% RH
Output
Number of safe output circuits (OSSD)
2-circuit
Maximum switch voltage
18V
Minimum switch voltage
2.5V
Standard switching voltage
22.5V
Output circuit type
DC
Maximum current load
380mA
Load inductance
2000
Load capacity
0.3
Maximum residual current
0.2mA
Standard residual current
0.002MA
Voltage drop
1.5V
Connection pin 5, GREEN OSSD2
Switching type
Transistor  2 PNP
Electrical interface
Composition of interfaces
2 (receiver and transmitter)
Connector type
M8 connector,
Interface material
Copper nickel plating
Plug material
GY384 gray 30P
Available typical conductor section
0.25mm²
Maximum lenght of cable
100m
Maximum load of cable
4.9A