DK-QCE54-10-530 2BB|Press Brake Safety Light Curtains|DADISICK
group name
General Purpose safety light curtain DK-QCE series
model
DK-QCE54-10-530 2BB
  • Detection distance: 0.3-6M
  • Beam spacing: 10mm
  • Number of optical axes: 54
  • Protection height: 530mm
  • 2 Safety outputs (OSSD) 2 PNP
  • Interface plug Equipped with M12 connector
  • Product comes: with mounting accessories
Briefing
Beam spacing: 10mm
Number of optical axes: 54
Protection height: 530mm
Press brake safety light curtains outputs (OSSD)2 PNP
Detailed
Product model
Standard configuration
DK-QCE series press brake safety light curtains
Light curtain form
One receiver, one transmitter, two data lines, one right-angle rack, and one t-shaped screw
Application
Features
Resolution ratio
10mm
Check the accuracy
18mm
Number of beams
54
Protection height
530mm
Overall dimension
30mm*30mm*L,L is the length of emitter and receiver.
Housing material
Metal shell
Aluminium
Lens front screen material
Acrylic
Upper and lower cover materials
ABS reinforced nylon PA66+30% GF
Synchronization
Consumption current
≤200mA
Output mode
2 sets of PNP, with current of 500mA and voltage below 1.5V, polarity, short circuit and over-cutting protection
Output status
ON (receiving indicator green light)
Indicator light
Wavelength
850nm
Type of light
Infrared light (NIR), invisible
Function
Performance data
Protection circuit
Short circuit protection
Supply voltage
Overvoltage protection
Maximum current consumption
24VDC,-20...20%
Fuse
150mA
Environmental data
Protection grade
IP65
Resistance to ambient light
Ambient temperature
Working temperature: - 10~+40 ℃ (but not frozen), storage temperature: - 25 -+55 ℃
Ambient humidity
Working time: 35~85% RH, saving time: 35~95% RH
Output
Number of safe output circuits (OSSD)
2-circuit
Type
Safety circuit output circuit OSSD
Minimum switch voltage high
18V
Minimum switch voltage low
2.5V
Typical switching voltage
22.5V
Voltage type
DC
Maximum current load
380mA
Load inductance
two thousand
Load capacity
zero point three
Maximum residual current
0.2mA
Typical residual current
0.002MA
Voltage drop
1.5V
Safety switch output 1
Connection pin 4, WHITE OSSD1
Switching element
Transistor PNP
Safety switch output 2
Connection pin 5, GREEN OSSD2
Switching element
Transistor PNP
Electrical interface
Number of interfaces
2 (receiver and transmitter)
Type
M12 connector, 7-pin
Interface metal
Copper nickel plating
Plug material
GY384 gray 30P
Allowable typical conductor section
0.25m²
Maximum link cable
100m
Maximum allowable cable load
4.9A