DK-QM32-40-1240-2BB|Safety Light Curtain Muting|DADISICK
model
DK-QM32-40-1240-2BB
  • Detection distance: 0.3-6M
  • Beam spacing: 40mm
  • Number of optical axes: 32
  • Protection height: 1240mm
Briefing
Beam spacing: 40mm
Number of optical axes: 32
Protection height: 1240mm
Products series
DK-QM series safety light curtain muting
Safety light curtain muting kit
Features
Beam gap
40mm
Detect accuracy
45mm
Quantity of beams
32
Operation range
1240mm
Product size
36mm*36mm*L,L is the length of emitter and receiver.
Upper and lower cap materials
ABS reinforced nylon PA66+30% GF
Synchronization
Current consumption
≤200mA
Output mode
2  PNP, with current of 500mA and voltage below 1.5V, polarity, short circuit and over-cutting protection
Maximum current consumption
24VDC,-20...20%
Fuse
150mA
Ambient air temperature
Operation temperature: - 10~+40 ℃ (but not frozen), storage temperature: - 25 -+55 ℃
Ambient relative humidity
Operating: 35~85% RH, storage: 35~95% RH
Maximum switch voltage
18V
Minimum switch voltage
2.5V
Standard switching voltage
22.5V
Maximum current load
380mA
Maximum residual current
0.2mA
Standard residual current
0.002MA
Voltage drop
1.5V
Available typical conductor section
0.25mm²
Maximum load of cable
4.9A