DK-QCE12-10-110 2BB|Safety light curtain |DADISICK
model
DK-QCE12/10-110 2BB
  • Detection distance: 0.3-6M
  • Beam spacing: 10mm
  • Number of optical axes: 12
  • Protection height: 110mm
Briefing
Beam spacing:10mm
Number of optical axes:12
Protection height:110mm
Safety light curtain outputs (OSSD)2 PNP
Standard configuration
DK-QCE series  Safety light curtain
Resolution ratio
10mm
Check the accuracy
18mm
Number of beams
12
Protection height
110mm
Overall dimension
30mm*30mm*L,L is the length of emitter and receiver.
Upper and lower cover materials
ABS reinforced nylon PA66+30% GF
Synchronization
Consumption current
≤200mA
Output mode
2 sets of PNP, with current of 500mA and voltage below 1.5V, polarity, short circuit and over-cutting protection
Maximum current consumption
24VDC,-20...20%
Fuse
150mA
Ambient temperature
Working temperature: - 10~+40 ℃ (but not frozen), storage temperature: - 25 -+55 ℃
Ambient humidity
Working time: 35~85% RH, saving time: 35~95% RH
Minimum switch voltage high
18V
Minimum switch voltage low
2.5V
Typical switching voltage
22.5V
Maximum current load
380mA
Maximum residual current
0.2mA
Typical residual current
0.002MA
Voltage drop
1.5V
Maximum allowable cable load
4.9A